PHU Bortnowski

Firma Bortnowski wykonała renowację stosunkowo nowej, ułożonej półtora roku wcześniej przez innych wykonawców, posadzki drewnianej w restauracji Winny Dworek w Górzykowie. Posadzka w restauracji została pierwotnie wykonana w technologii normalnej posadzki o domowym przeznaczeniu z możliwością małego ruchu pieszego. Na wierzchu zastosowano olejowosk, który ścierając się podczas imprez pozostawiał wyraźne ślady i rysy. Ponadto podczas dużych imprez wosk ścierał się, czego powodem było zakurzenie garderoby, głównie butów. Jest do dowód, ze pierwotnie wykonawca nie uwzględnił przed pracami montażowymi istotnego przeznaczenia obiektu.

Po rozmowie z inwestorem założyliśmy, iż posadzka ma przenosić znaczne obciążenia ruchu pieszego ze wskazaniem na użytkowanie taneczne. Mamy w tym doświadczenie, zarówno na wielu posadzka tanecznych, restauracyjnych, jak i w galeriach handlowych. Dodatkowym atutem było to, ze posadzka ułożona została z drewna merbau, a wiec z jednego z najlepszych do tego celu gatunków. Po zeszlifowaniu powierzchni ze starych powłok woskowych i punktowych lokalnych naprawach deszczułek, zaszpachlowaliśmy całą powierzchnię. Potem zastosowaliśmy czysty olej jako impregnat. Obecnie posadzka jest pod naszym nadzorem i przeszła już pierwszą pielęgnację, która jest istotna z punktu widzenia utrzymania powierzchni. Pielęgnacja w pierwszym okresie jest zabiegiem nasycenia włókien drewna olejem pielęgnacyjnym. Nie używamy jednak do tego celu olejowosków tak popularnych u wielu niedoświadczonych parkieciarzy. Po kilku zabiegach pielęgnacyjnych powierzchnia będzie ostatecznie gotowa na przyjęcie ekstremalnej ilości gości w karnawale i stanie się właściwie bezobsługowa. Codzienna pielęgnacja ograniczy się tylko do ścierania powierzchni posadzki z kurzu. Podobna posadzkę wykonaliśmy całkiem niedawno, ale od podstaw wraz z ułożeniem w Pubie "Barcelona" w Zielonej Górze.

Krótko o Winnym Dworku: www.winnydworek.pl

Dworek, zbudowany w stylu XIX- wiecznego klasycyzmu, usytuowany jest w jednej z najpiękniejszych winnic, historycznym miejscu upraw winorośli nad Pradoliną Odry. Szczególna atmosfera wynika z tradycji i bogatych winiarskich korzeni tego miejsca, co jest charakterystyczne dla całego regionu Ziemi Lubuskiej w dorzeczu Odry. Ponadto w tym miejscu spotyka zaszczepiona została typowa tradycja polska, z kuchnią włącznie. Obecnie obiekt często odwiedzają znaczący politycy, celebryci i goście z całej Europy. Właściciele gwarantują niespotykaną i niezapomnianą atmosferę, z lampką wina, przy kominku. Latem można odpocząć na łonie natury z przepiekanym widokiem na winnicę i rozciągający się widok doliny dorzecza Odry.

Pielęgnacja37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 13 12
Top